NOC STYCZNIOWA

 

Aby wziąć udział w akcji trzeba zaciągnąć się w szeregi powstańców rejestrując się na http://gp.zhr.pl/zaciag.php 

Program Organizacji Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pt. „Noc Styczniowa 1863 – 2013” to propozycja dla harcerzy w wieku powyżej 16 roku życia, wędrowników, harcerzy starszych i instruktorów ZHR, ale również osób z poza Organizacji mająca na celu przybliżenie jego uczestnikom przebiegu Powstania Styczniowego.

Całość wydarzenia rozegra się w nocy z 18 na 19 stycznia 2013 roku.

Równolegle w kilku województwach Polski oddziały powstańcze złożone z chłopców i mężczyzn wyruszą na noc do lasu, aby przeżywając przygodę w warunkach zimowych, spożywając posiłki zbliżone do tych, którymi żywili się powstańcy a także uczestnicząc w programie zakładającym rozmaite wydarzenia i zadania poznać losy Powstania Styczniowego. Na uczestników czekają różne atrakcje – jedni będą uczyli się strzelania z broni czarno prochowej, inni poznają podstawy walki bronią białą, powożenia wozem konnym, jazdy konnej, poznają musztrę i historie związane z Powstaniem Styczniowym czy też odwiedzą kowala i wspólnie wykują kosy – najpopularniejszą broń jaką dysponowali styczniowi powstańcy.

Przy ognisku rozpalonym w porze nocnej odbędą się dyskusje i rozmowy o celu i przebiegu samego Powstania. Uczestnicy poznają i zaśpiewają pieśni oraz wiersze inspirowane tym ważnym dla historii Polski wydarzeniem. W ramach programu przewidziane są także msze święte w intencji poległych oraz odwiedzenie powstańczych mogił.

Każdy uczestnik złoży Powstańczą Przysięgę – taką samą, jaką składali przystępujący do Powstania, otrzyma również specjalnie w tym celu przygotowaną odznakę, która będzie dla niego pamiątką udziału w programie. Dla każdego uczestnika szykujemy również broszurę w której znajdą się informacje, ciekawostki, ważne teksty powstańcze i piosenki oraz wiersze o Powstaniu Styczniowym.

Każdy członek Organizacji Harcerzy ZHR, który weźmie udział w projekcie aktywnie uczestnicząc w „Nocy Styczniowej” na wniosek dowódcy oddziału powstańczego będzie mógł otrzymać okolicznościową sprawność „Noc Styczniowa 1863”.

„Odezwa Rządu Narodowego
Rok 1863. Styczeń
Na wieść o planowanej brance (przymusowym poborze do zaborczej armii) Centralny Komitet Narodowy zadecydował o przyspieszeniu wybuchu powstania. Tysiące młodych ludzi w pośpiechu opuściło swe domostwa i udało się do pobliskich lasów by tam formować oddziały. Nie mieli polarów, goretexów i innych cudów techniki pozwalających przetrwać pod gołym niebem w niesprzyjających warunkach.
Za wszystko musiał wystarczyć żar patriotyzmu.
Mimo tego nie zawiedli.
Czy dziś byłbyś gotów do takiego czynu?

Rok 2013. Styczeń, 150 lat później
Wzywamy Cię byś przyłączył się do powstania!
Zaczynamy w piątkowy wieczór 18 stycznia. Wyruszamy tak jak oni, na noc, do lasu.
W puszczy która da nam schronienie spędzimy pod gołym niebem (namiotami) noc. Rano staniemy do ćwiczeń i tak zaprawieni po południu ruszymy do walki. Zabieramy ze sobą tylko to co niezbędne — śpiwór, karimatę, namiot tyle jedzenia ile zmieścisz w jednej kieszeni kurtki. Żadnych termosów itp

Wstąp w szeregi powstańców zgłaszając się przez stronę gp.zhr.pl!

Powiadomiony zostaniesz kto jest twoim dowódcą i z kim masz sie kontaktować. Posługuj się tylko pseudonimem. Gdy nadejdzie czas dostaniesz informacje o miejscu koncentracji oddziału. Jeśli uznasz że ktoś z twoich znajomych jest godzien wyruszyć z nami — przekaż mu te informacje. Wystarczy by był w wieku przedpoborowym (ukończone 16 lat).

Być może myślisz właśnie że w styczniu noce są za zimne? Może mama nie puści? Może lepiej posiedzieć w cieple w domu? Zapewne podobne przeszkody widzieli twoi rówieśnicy półtora wieku temu. Oni ruszyli.
Czy TY podołasz? Sprawdź sam siebie!
My stawimy się na pewno.

Czuwaj! Rząd Narodowy”