Kapituła HR

Skład kapituły HR

Przewodniczący Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej

• phm. Paweł Pyzik HR

Sekretarz Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej:

• phm. Wojciech Zakrzewski HR

• hm. Krzysztof Jabłoński HR
  • hm. Piotr Turkiewicz HR
  • phm. Piotr Białko HR
  • phm. Marcin Buntow HR
  • pwd. Mikołaj Białko HR

Terminy spotkań Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej

• 10 X 2018
  • 24 X 2018
  • 21 XI 2018
  • 12 XII 2018
  • 13 II 2019
  • 13 III 2019
  • 10 IV 2019
  • 15 V 2019
  • 12 VI 2019

Przydatne informacje

1. Otwarcie próby

• Czy znasz sylwetkę Harcerza Rzeczypospolitej, jaka jest nakreślona w regulaminie?
    Czy poza opisem wymagań na stopnie zapoznałeś się także z tą częścią opisu stopnia?
    Zadania, jakie stawiać ma przed Tobą próba, są podsumowaniem, pewnym „wycinkiem” Twojej działalności. Najważniejszą rzeczą jest możliwość powiedzenia sobie „Tak – jestem Harcerzem Rzeczypospolitej” na koniec trwania Twojej próby.
  • Czy wszystkie z wymienionych dziedzin rozwoju HR są zarysowane w w Twojej próbie?
    Oczywiście Twoja próba może zawierać zadania, które stanowią połączenie kilku dziedzin, ale ważnym jest byś był tego świadomy.
    Innymi słowy, w próbie powinno być wyraźnie zaznaczone, jakich dziedzin rozwoju dotyczy dane zadanie.
  • Czy zadania, jakie stawiasz przed sobą, są dla Ciebie wyzwaniem?
    Zadania na stopień Harcerza Rzeczypospolitej powinny wymagać sięgania wyżej, aniżeli jesteś teraz.
  • Czy Twoja próba jest po prostu „ciekawa” – czy jest „Twoja”?
    Unikaj szablonów – realizacja stopnia HR powinna być dopasowana do Ciebie i do Twoich oczekiwań. Szlaki w Tatrach (szczególnie Orla Perć) są pełne Harcerzy Orlich pretendujących do stopnia HR 🙂
  • Czy wybrałeś odpowiedzialnie opiekuna próby?
    Czy druh, którego wybrałeś, jest w stanie przez najbliższe miesiące wspierać Cię w Twojej próbie?
  • Na Kapitułę przynieś rozkaz przyznający Ci stopień Harcerza Orlego (lub ćwika jeśli otwierasz HO)
    Pozwoli to nam łatwiej przejść przez drogę formalną otwarcia Twojej próby na stopień.
  • Nie zapomnij o próbie!
    Nie wystarczy zgłosić się 7 dni przed Kapitułą.

2. Zmiana próby

• W zgłoszeniu prześlij nam propozycje zmian
      Są one dla nas istotne, tak byśmy mogli zapoznać się z nowymi Twoimi propozycjami jeszcze przed naszym spotkaniem.
    • Przyjdź z opiekunem
      To on jest odpowiedzialny za Twoją próbę, dlatego też jego obecność jest niezbędna, chyba, że właśnie chcesz zmienić opiekuna – wtedy taką informację zamieść w uwagach.

3. Zamknięcie próby

• Upewnij się, że potrafisz potwierdzić wykonanie każdego z zadań
      Unikaj sytuacji, gdy podczas zamknięcia będziemy dyskutowali, dlaczego dane zadanie jest niewykonane.
      Lepiej pojawić się na Kapitule wcześniej i zmienić próbę, aniżeli zostawiać to na koniec.
    • Przedstaw raport z próby
      Forma pisemna jest najczęstsza, ale nie musi być jedyna. Jeśli jednak Twój raport wymaga specjalnych środków (np. dla prezentacji multimedialnej), skontaktuj się wcześniej z sekretarzem Kapituły, by ustalić szczegóły.
    • Przyjdź z opiekunem
      Opiekun jest istotnym elementem Twojej próby, chcemy by także on mógł podzielić się z nami wrażeniami z realizacji próby.