Medal Harcerskiej Wdzięczności im. Andrzeja Małkowskiego

Medal Harcerskiej Wdzięczności im. Andrzeja Małkowskiego został ustanowiony Rozkazem Specjalnym L 4/11 Naczelnika Harcerzy w 2011 roku jako wyraz szczególnego docenienia osób zaangażowanych w działania Małopolskiej Chorągwi Harcerzy.
Pomysłodawcą idei medalu był Henryk Dziedzic – członek PTG Sokół, zaś jego projektantem był hm. Ryszard Wcisło. Do Medalu wydawana jest stosowna legitymacja. 

Zasady przyznawania

Medal przyznawany jest przez komendanta Małopolskiej Chorągwi Harcerzy na wniosek Kapituły Medalu, w której on sam pełni rolę Wielkiego Mistrza. W skład kapituły od 7 września 2021 r. wchodzą: 

  • hm. Szymon Pyzik HR – Wielki Mistrz
  • hm. Wojciech Hausner HR
  • hm. Krzysztof Heilman HR – Kanclerz 
  • hm. Michał Sternicki HR
  • hm. Kazimierz Wiatr HR

Opis odznaki 
Odznaką Medalu Harcerskiej Wdzięczności im. Andrzeja Małkowskiego jest okrągły medal o średnicy 40 mm, w pierwszym stopniu w kolorze złotym, w drugim w kolorze srebrnym,
a w trzecim w kolorze brązowym. W środku znajduje się wypukły wizerunek popiersia Andrzeja Małkowskiego otoczony stylizowanym wieńcem – dębowym z lewej oraz laurowym z prawej. Rewers medalu składa się z wypukłej lilijki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przepasanej biało czerwoną flagą otoczonej napisem „MAŁOPOLSKA CHORĄGIEW HARCERZY • ZHR •”. Odznaczenie zawieszone jest na zielono-brązowej wstążce szerokości 40 mm z biało-błękitnym 8 mm pasem pośrodku. 

Zasady noszenia
Medal można nosić na mundurze w formie pełnej podczas świąt państwowych, ważnych wydarzeń w życiu Chorągwi i Związku (15 stycznia, mianowania instruktorskie, Zjazd Okręgu, Zjazd ZHR itp.). Medal nosi się po lewej stronie piersi poniżej krzyża harcerskiego, po odznaczeniach państwowych. Na co dzień sugerowane jest noszenie baretki. Kolory baretki są identyczne ze wstęgą medalu. Stopnie srebrny oraz złoty oznaczane są na baretce poprzez umieszczenie pośrodku galoniku w kolorze stopnia. Dozwolone jest noszenie tylko jednej baretki, najwyższego posiadanego stopnia.

Baretka Medalu w stopniu brązowym
Baretka Medalu w stopniu srebrnym
Baretka Medalu w stopniu złotym

Wniosek o przyznanie medalu

Wniosek może złożyć każda osoba posiadająca mail w domenie @malopolska.zhr.pl. 
Kapituła przyjmuje wnioski drogą elektroniczną pod tym adresem:
Wniosek o przyznanie medalu

Lista odznaczonych

Odznaczeni Medalem Harcerskiej Wdzięczności
  • Adamska Krystyna – Złoty (11.11.2011)
  • Adamski Stefan – Złoty (11.11.2011)
  • Adamusik Bartosz – Brązowy (1.08.2016)
  • Adamusik Wojciech – Brązowy (3.04.2012)
  • Badura Krzysztof – Brązowy (8.01.2020)
  • Baran Dominik – Brązowy (22.05.2022)
  • Białko Piotr – Złoty (15.01.2017)
  • Bieroń Katarzyna – Brązowy (1.08.2016)
  • Borkowska-Pastwa Ewa – Złoty (1.08.2016)
  • Borucki Mateusz – Brązowy (11.11.2013), Złoty (10.06.2017)
  • Boruta Artur – Brązowy (22.02.2014)
  • Brzezicki Tytus – Srebrny (8.01.2020)
  • Brzeziński Łukasz – Złoty (15.01.2017)
  • Brzoskowski Michał – Brązowy (15.01.2017)
  • Cepela Marek – Srebrny (22.05.2022)
  • Cholewa Kazimierz – Srebrny (9.04.2012)
  • Dall Lesław – Złoty (22.05.2022)
  • Deląg Jakub – Brązowy (22.05.2022)
  • Dorobisz Andrzej – Srebrny (11.11.2014)
  • Dorosz Dominik – Brązowy (22.05.2022)
  • Dorosz Marcin – Brązowy (18.04.2013), Złoty (2.12.2014)
  • Dziadzio Hubert – Brązowy (15.01.2017)
  • Dziedzic Henryk – Srebrny (3.05.2012)
  • Dziekan Stanisław – Srebrny (11.11.2013)
  • Feczko Hanna – Złoty (1.08.2016)
  • Feczko Jacek – Srebrny (15.01.2017)
  • Galiński Wojciech – Srebrny (15.01.2017)
  • Galiński Andrzej – Brązowy (22.02.2014)
  • Galiński Piotr – Brązowy (22.02.2014)
  • Garwol Grzegorz – Srebrny (11.11.2013), Złoty (10.06.2017)
  • Górecki Marek – Brązowy (1.08.2016)
  • Grochal Dariusz – Brązowy (3.04.2012), Srebrny (18.04.2013), Złoty (22.05.2022)
  • Grochala Sebastian – Srebrny (23.07.2013)
  • Hausner Wojciech – Złoty (3.04.2012)
  • Heilman Krzysztof – Srebrny (3.04.2012)
  • Jabłoński Krzysztof – Srebrny (8.01.2020)
  • Jędrzejowski Marek – Srebrny (3.04.2012)
  • Jurczyński Wiktor – Brązowy (10.06.2017)
  • Kaczorowski Ryszard – Złoty (11.11.2011)
  • Kapusta Marcin – Srebrny (3.04.2012)
  • Karkocha Rene – Złoty (1.08.2016)
  • Kawałko Robert – Złoty (11.11.2014)
  • Kądziołek Wojciech – Brązowy (22.05.2022)
  • Klima Maciej – Złoty (11.11.2011)
  • Kret Urszula – Złoty (1.08.2016)
  • Krudysz Michał – Srebrny (15.01.2017)
  • Kruk Michał – Brązowy (15.01.2017), Srebrny (22.05.2022)
  • Kuczaj Jarosław – Srebrny (11.11.2014), Złoty (8.01.2020)
  • Kurek Radosław – Złoty (9.04.2012)
  • Kwiatek Bartłomiej – Brązowy (1.08.2016)
  • Kwiecień Przemysław – Brązowy (22.05.2022)
  • Lech Michał – Złoty (1.08.2016)
  • Lelek Jacek – Złoty (10.06.2017)
  • Lisowski Paweł – Srebrny (9.04.2012)
  • Liszka Sebastian – Brązowy (1.08.2016)
  • Małkowska-Żaba Krystyna – Złoty (11.11.2011)
  • Miazga Jakub – Brązowy (8.01.2020)
  • Mioduszewski Piotr – Brązowy (3.04.2012)
  • Mosio Damian – Brązowy (8.01.2020)
  • Müller Jakub – Brązowy (1.08.2016)
  • Niedzielski Mateusz – Brązowy (18.04.2013)
  • Niemiec Jacek – Brązowy (22.05.2022)
  • Niemkiewicz Adam – Złoty (1.08.2016)
  • Noga Grzegorz – Brązowy (11.11.2014), Srebrny (15.01.2017)
  • Orczykowski Marian-Dominik – Złoty (9.04.2012)
  • Orłowska Helena – Złoty (1.08.2016)
  • Orłowski Wisz – Brązowy (1.08.2016), Srebrny (8.01.2020)
  • Pabian Tomasz – Złoty (11.11.2014)
  • Pająk Paweł – Brązowy (18.04.2013), Srebrny (11.11.2014), Złoty (8.01.2020)
  • Palczewski Michał – Złoty (1.08.2016)
  • Panasiuk Paweł – Srebrny (15.01.2017), Złoty (8.01.2020)
  • Piaseczny Krzysztof – Złoty (11.11.2011)
  • Popławski Piotr – Złoty (9.04.2012)
  • Przybylski Wojciech – Złoty (15.01.2017)
  • Pyzik Paweł – Srebrny (15.01.2017)
  • Pyzik Szymon – Brązowy (1.08.2016), Srebrny (15.01.2017), Złoty (5.09.2021)
  • Rabiej Paweł – Złoty (1.08.2016)
  • Rompalski Tomasz – Brązowy (1.08.2016)
  • Rościszewski Stanisław – Srebrny (8.01.2020), Złoty (22.05.2022)
  • Ryba Marian – Złoty (10.06.2017)
  • Rychlik Aleksander – Srebrny (18.04.2013), Złoty (8.01.2020)
  • Rząsa Piotr – Brązowy (15.01.2017)
  • Salomon Mieszko – Brązowy (3.04.2012)
  • Serwin Marta – Srebrny (18.04.2013)
  • Siepsiak Jacek – Złoty (13.01.2015)
  • Skóra Maciej Brązowy (8.01.2020)
  • Skwierawski Dominik – Złoty (11.11.2014)
  • Słowakiewicz Piotr – Brązowy (22.05.2022)
  • Stawski Stanisław – Złoty (3.04.2012)
  • Steczek Szymon – Srebrny (8.01.2020)
  • Stępniewski-Janowski Franciszek – Brązowy (8.01.2020)
  • Sternicki Michał – Srebrny (3.04.2012), Złoty (1.08.2016)
  • Surga Maciej – Brązowy (22.05.2022)
  • Szczerbiński Paweł – Srebrny (8.01.2020), Złoty (22.05.2022)
  • Szczygieł Paweł – Złoty (10.07.2017)
  • Szombara Stanisław – Brązowy (1.08.2016)
  • Tański Rafał – Srebrny (18.04.2013)
  • Tatar Szymon – Złoty (11.11.2014)
  • Tatara Marcin – Złoty (15.01.2017)
  • Ungeheuer Leopold – Złoty (11.11.2014)
  • Walaszczyk Katarzyna – Brązowy (22.02.2014)
  • Wąs Michał – Brązowy (22.05.2022)
  • Wcisło Marcin – Srebrny (22.08.2015)
  • Wcisło Ryszard – Złoty (9.04.2012)
  • Wiatr Kazimierz – Złoty (9.04.2012)
  • Wojczuk Maksymilian – Brązowy (15.01.2017)
  • Wójtowicz Jakub – Brązowy (8.01.2020)
  • Wójtowicz Krzysztof – Srebrny (3.04.2012), Złoty (1.08.2016)
  • Wysocka Aleksandra – Brązowy (22.02.2014)
  • Zawiślak Władysław – Złoty (3.04.2012)
  • Zazula Michał – Srebrny (8.01.2020)
  • Zieliński Michał – Brązowy (15.01.2017)