Hufiec Harcerzy Polonia Minor

Charakterystyka hufca

Związek Drużyn Harcerzy Polonia Minor (łac. Małopolska, dosł. „Mniejsza Polska”) został powołany na wniosek zbiórki instruktorów Hufca Kraków-Śródmieście rozkazem Komendanta Małopolskiej Chorągwi Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego, hm. Jarosława Kuczaja HR z dnia 28.06.2016 (RL 17/2015/2016). Tym samym pismem został ogłoszony skład Związku, który odtąd tworzyło kilka jednostek wyodrębnionych z dzielącego się Hufca Kraków-Śródmieście.

Pierwszym Komendantem ZDH został mianowany dotychczasowy Hufcowy Hufca Kraków-Śródmieście, hm. Marcin Dorosz HR. Niedługo potem, 03.03.2017 jego miejsce zajął ks. pwd. Przemysław Cios HO po ponad półrocznym okresie vacatu na tym stanowisku (Rozkaz specjalny Komendanta Małopolskiej Chorągwi Harcerzy RSL 5/2016/2017 z 03.03.17).

Cechą wyróżniającą Związek są znaczne odległości pomiędzy jednostkami (Tarnów, Zakliczyn, Barcice, oraz Nowy Targ (komendant). Poszczególne drużyny są jak harcerskie wyspy pośrodku morza „niczego”, oddalone również wyraźnie od harcerskich „kontynentów” Małopolski, tj. Krakowa i Zakopanego z Nowym Targiem. Jednostki Związku mają świadomość bycia ich częścią, choć nie zmienia to faktu, że są zmuszone do działania jako drużyny samodzielne tzn. bez wsparcia szczepów. To położenie ma również swoje zalety i jest wyjątkową, choć trudną okazją wychowawczą na wypracowanie – określmy to – zaradności organizacyjnej polegającej na podejmowaniu przez kadry drużyn zadań, które w innych okolicznościach skupienia terytorialnego byłyby podejmowane przez instruktorów hufca lub szczepu, np. prowadzenie książki finansowej, samodzielność sprzętowa, itp.

Komenda hufca

• Komendant związku drużyn: ks. pwd. Przemysław Cios HO (kontakt: czujnydelfin[at]gmail.com)

Spis jednostek

• I Starosądecka Drużyna Harcerzy Leśni im. ks. Władysława Gurgacza SJ w Barcicach
  • 1 Tarnowska Drużyna Harcerzy Sulima im. Zawiszy Czarnego
  • 1 Wielicka Drużyna Harcerzy Halit
  • 1 Podgórska Drużyna Wędrowników Grań
  • 3 Niepołomicka Drużyna Harcerzy Niepołomni
  • 9 Niepołomicka Gromada Zuchów Podróżnicy

Instruktorzy

• hm Krzysztof JABŁOŃSKI HR
  • ks. pwd. Przemysław CIOS HO
  • pwd. Marek CEPELA HO
  • pwd. Grzegorz GARWOL HR
  • pwd. Tomasz HENKE HO
  • pwd. Wiktor JURCZYŃSKI HO
  • pwd. Paweł MICHAŁKOWSKI HO

Kapituła stopnia HO

Kapituła jest wspólna z Hufcem Harcerzy Kraków Śródmieście – na stronie hufca znajdują się wszelkie informacje.