Kapituła HR

Skład kapituły HR

Przewodniczący Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej

• hm. Krzysztof JABŁOŃSKI HR

Sekretarz Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej:

• pwd. Krzysztof PERIY HR

• 04 czerwca (wtorek), godz. 18:00
  • 11 czerwca (wtorek), godz. 18:00

Przydatne informacje

Wszystkie typowe sprawy związane ze stopniem (otwarcie, zamknięcie, zmiana zadania oraz rejestracja na spotkanie) należy zgłosić przez dedykowany system, pod linkiem dostępnym w dole strony. Sprawy wyjątkowe prosimy zgłaszać na adres kapituły: mlp_kapitulahr@zhr.pl.

1. Otwarcie próby

• Czy znasz sylwetkę Harcerza Rzeczypospolitej, jaka jest nakreślona w regulaminie?
    Czy poza opisem wymagań na stopnie zapoznałeś się także z tą częścią opisu stopnia?
    Zadania, jakie stawiać ma przed Tobą próba, są podsumowaniem, pewnym “wycinkiem” Twojej działalności. Najważniejszą rzeczą jest możliwość powiedzenia sobie “Tak – jestem Harcerzem Rzeczypospolitej” na koniec trwania Twojej próby.
  • Czy wszystkie z wymienionych dziedzin rozwoju HR są zarysowane w w Twojej próbie?
    Oczywiście Twoja próba może zawierać zadania, które stanowią połączenie kilku dziedzin, ale ważnym jest byś był tego świadomy.
    Innymi słowy, w próbie powinno być wyraźnie zaznaczone, jakich dziedzin rozwoju dotyczy dane zadanie.
  • Czy zadania, jakie stawiasz przed sobą, są dla Ciebie wyzwaniem?
    Zadania na stopień Harcerza Rzeczypospolitej powinny wymagać sięgania wyżej, aniżeli jesteś teraz.
  • Czy Twoja próba jest po prostu “ciekawa” – czy jest “Twoja”?
    Unikaj szablonów – realizacja stopnia HR powinna być dopasowana do Ciebie i do Twoich oczekiwań. Szlaki w Tatrach (szczególnie Orla Perć) są pełne Harcerzy Orlich pretendujących do stopnia HR 🙂
  • Czy wybrałeś odpowiedzialnie opiekuna próby?
    Czy druh, którego wybrałeś, jest w stanie przez najbliższe miesiące wspierać Cię w Twojej próbie?
  • Na Kapitułę przynieś rozkaz przyznający Ci stopień Harcerza Orlego (lub ćwika jeśli otwierasz HO)
    Pozwoli to nam łatwiej przejść przez drogę formalną otwarcia Twojej próby na stopień.
  • Nie zapomnij o próbie!
    Nie wystarczy zgłosić się 7 dni przed Kapitułą.
  • Seria filmów “Jutro HR!” – kurs wprowadzający w zagadnienie stopnia Harcerza Rzeczpospolitej
    Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z serią filmów, stanowiących pomoc przy tworzeniu próby oraz w trakcie jej realizacji: https://youtube.com/playlist?list=PLuAxkFq4IIa9555_QNaXbrX3aPZx-mk4q

2. Zmiana próby

• W zgłoszeniu prześlij nam propozycje zmian
    Są one dla nas istotne, tak byśmy mogli zapoznać się z nowymi Twoimi propozycjami jeszcze przed naszym spotkaniem.
  • Przyjdź z opiekunem
    To on jest odpowiedzialny za Twoją próbę, dlatego też jego obecność jest niezbędna, chyba, że właśnie chcesz zmienić opiekuna – wtedy taką informację zamieść w uwagach.

3. Zamknięcie próby

• Upewnij się, że potrafisz potwierdzić wykonanie każdego z zadań
    Unikaj sytuacji, gdy podczas zamknięcia będziemy dyskutowali, dlaczego dane zadanie jest niewykonane.
    Lepiej pojawić się na Kapitule wcześniej i zmienić próbę, aniżeli zostawiać to na koniec.
  • Przedstaw raport z próby
    Forma pisemna jest najczęstsza, ale nie musi być jedyna. Jeśli jednak Twój raport wymaga specjalnych środków (np. dla prezentacji multimedialnej), skontaktuj się wcześniej z sekretarzem Kapituły, by ustalić szczegóły. Raport z próby należy załączyć w systemie ZAKI do tygodnia przed spotkaniem.
  • Przyjdź z opiekunem
    Opiekun jest istotnym elementem Twojej próby, chcemy by także on mógł podzielić się z nami wrażeniami z realizacji próby.