Skład kapituły HR
Przewodniczący Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej
- hm. Krzysztof JABŁOŃSKI HR
Sekretarz Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej:
- pwd. Krzysztof PERIY HR
Członkowie
- hm. Krzysztof JABŁOŃSKI HR
- hm. Wojciech PRZYBYLSKI HR
- phm. Piotr BIAŁKO HR
- phm. Paweł PELCZAR HR
- phm. Jakub WÓJTOWICZ HR
- pwd. Mikołaj BIAŁKO HR
- pwd. Oskar GRODEK HR
- pwd. Krzysztof PERIY HR
- pwd. Marek PRUSAK HR
Terminy spotkań Kapituły Stopnia Harcerza Rzeczypospolitej
- 12 września (wtorek), godz. 18:00
- 10 października (wtorek), godz. 18:00
- 14 listopada (wtorek), godz. 18:00
- 12 grudnia (wtorek), godz. 18:00
- 09 stycznia (wtorek), godz. 18:00
- 06 lutego (wtorek), godz. 18:00
- 12 marca (wtorek), godz. 18:00
- 09 kwietnia (wtorek), godz. 18:00
- 14 maja (wtorek), godz. 18:00
- 04 czerwca (wtorek), godz. 18:00
- 11 czerwca (wtorek), godz. 18:00
Przydatne informacje
Wszystkie typowe sprawy związane ze stopniem (otwarcie, zamknięcie, zmiana zadania oraz rejestracja na spotkanie) należy zgłosić przez dedykowany system, pod linkiem dostępnym w dole strony. Sprawy wyjątkowe prosimy zgłaszać na adres kapituły: mlp_kapitulahr@zhr.pl.
1. Otwarcie próby
- Czy znasz sylwetkę Harcerza Rzeczypospolitej, jaka jest nakreślona w regulaminie?
Czy poza opisem wymagań na stopnie zapoznałeś się także z tą częścią opisu stopnia?
Zadania, jakie stawiać ma przed Tobą próba, są podsumowaniem, pewnym “wycinkiem” Twojej działalności. Najważniejszą rzeczą jest możliwość powiedzenia sobie “Tak – jestem Harcerzem Rzeczypospolitej” na koniec trwania Twojej próby. - Czy wszystkie z wymienionych dziedzin rozwoju HR są zarysowane w w Twojej próbie?
Oczywiście Twoja próba może zawierać zadania, które stanowią połączenie kilku dziedzin, ale ważnym jest byś był tego świadomy.
Innymi słowy, w próbie powinno być wyraźnie zaznaczone, jakich dziedzin rozwoju dotyczy dane zadanie. - Czy zadania, jakie stawiasz przed sobą, są dla Ciebie wyzwaniem?
Zadania na stopień Harcerza Rzeczypospolitej powinny wymagać sięgania wyżej, aniżeli jesteś teraz. - Czy Twoja próba jest po prostu “ciekawa” – czy jest “Twoja”?
Unikaj szablonów – realizacja stopnia HR powinna być dopasowana do Ciebie i do Twoich oczekiwań. Szlaki w Tatrach (szczególnie Orla Perć) są pełne Harcerzy Orlich pretendujących do stopnia HR 🙂 - Czy wybrałeś odpowiedzialnie opiekuna próby?
Czy druh, którego wybrałeś, jest w stanie przez najbliższe miesiące wspierać Cię w Twojej próbie? - Na Kapitułę przynieś rozkaz przyznający Ci stopień Harcerza Orlego (lub ćwika jeśli otwierasz HO)
Pozwoli to nam łatwiej przejść przez drogę formalną otwarcia Twojej próby na stopień. - Nie zapomnij o próbie!
Nie wystarczy zgłosić się 7 dni przed Kapitułą. - Seria filmów “Jutro HR!” – kurs wprowadzający w zagadnienie stopnia Harcerza Rzeczpospolitej
Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z serią filmów, stanowiących pomoc przy tworzeniu próby oraz w trakcie jej realizacji: https://youtube.com/playlist?list=PLuAxkFq4IIa9555_QNaXbrX3aPZx-mk4q
2. Zmiana próby
- W zgłoszeniu prześlij nam propozycje zmian
Są one dla nas istotne, tak byśmy mogli zapoznać się z nowymi Twoimi propozycjami jeszcze przed naszym spotkaniem. - Przyjdź z opiekunem
To on jest odpowiedzialny za Twoją próbę, dlatego też jego obecność jest niezbędna, chyba, że właśnie chcesz zmienić opiekuna – wtedy taką informację zamieść w uwagach.
3. Zamknięcie próby
- Upewnij się, że potrafisz potwierdzić wykonanie każdego z zadań
Unikaj sytuacji, gdy podczas zamknięcia będziemy dyskutowali, dlaczego dane zadanie jest niewykonane.
Lepiej pojawić się na Kapitule wcześniej i zmienić próbę, aniżeli zostawiać to na koniec. - Przedstaw raport z próby
Forma pisemna jest najczęstsza, ale nie musi być jedyna. Jeśli jednak Twój raport wymaga specjalnych środków (np. dla prezentacji multimedialnej), skontaktuj się wcześniej z sekretarzem Kapituły, by ustalić szczegóły. Raport z próby należy załączyć w systemie ZAKI do tygodnia przed spotkaniem. - Przyjdź z opiekunem
Opiekun jest istotnym elementem Twojej próby, chcemy by także on mógł podzielić się z nami wrażeniami z realizacji próby.